Vybrali jsme pro vás naše každoroční vánoční bestsellery. Chci je vidět

Rodina Rodriguez

Za posledních 10 let klesl export kávy v Bolívii až o 70 %. Projekt Agricafe rodiny Rodriguez se zasazuje o návrat k pěstování kávy namísto koky.

Farmy: Trapiche, Alasitas, El Fuerte, Los Rodriguez a další
Lokalita: Los Yungas (mapa) a Santa Cruz (mapa) Bolívie
Odrůdy: geisha, caturra, SL28, java, bourbon
Nadmořská výška: 1400 - 1850 m n. m.
Sklizeň: srpen - listopad
Certifikace: organic
Jak dlouho kávu nakupujeme: od roku 2020

O producentovi

Pan Pedro Rodriguez se pohybuje v kávovém světě přes 35 let a patří k prvním pionýrům výběrové kávy v Bolívii. Společnost Agricafe založil v roce 1986, kdy se primárně zabýval nákupem a exportem zelené kávy. Když viděl, jak produkce kávy v Bolívii masivně klesá, rozhodl se v roce 2010 investovat do svých vlastních farem. Agricafe vede společně se svými dětmi Danielou a Pedro Pablem. Zaměstnávají 35 stálých zaměstnanců a dvě stovky sběračů během sklizně. Jedná se o profesionální sběrače, kteří dle sezony sklízejí meruňky, hrozny, kávu...

Vsadili na populární odrůdy, moderní vybavení a inovaci ve zpracování kávy. Udržitelnost tu není jen prázdný termín, ale opravdová součást jejich filosofie. Promítá se do ekonomické, ekologické i sociální roviny.

Co nám vyrazilo dech, je preciznost a organizovanost. Příjezd kontejneru kávy z Agricafe k nám do pražírny je radost. Každý jednotlivý lot má jinou barvu pytlů nebo krabic, visačku s veškerými údaji a ještě dopředu dostane tabulku s přesnou polohou pytlů v kontejneru.

Rodina Rodriguez má 3 hlavní programy:

Fincas Los Rodriguez
To je 12 vlastních farem - 8 v Caranavi a 4 v Samaipatě. K tomu 2 zpracovatelské závody a jeden dry mill.
Jejich vlastní farmy slouží nejen k produkci kávy, ale také jako modelový příklad pro farmáře z okolí, kterým pomáhají s pěstováním.

Sol De La Mañana
Sociální program, který je koncipován jako sedmiletá škola pro kávové farmáře. V tomto programu trénují a učí se kompletním dovednostem v pěstování kávy: sázení, sklízení, boj se škůdci, péče o kávovníky nebo třeba finanční management. Aktuálně je v tomto programu 100 farmářů.

Qhatu - Organic blends
Přes 500 farmářů v tomto programu dodává kávu do zpracovatelského závodu Buena Vista. Protože se jedná o velice malé producenty, jsou z jejich káv vytvářeny směsi dle rozmanitých chuťových preferencí. A v těchto směsích poznáte obrovskou diverzitu chutí káv, které jsou přitom pěstované v jediné oblasti velké jen okolo 260 km2 . Agricafe poté zajišťuje jejich zpracování a následný prodej.

O farmě

V současné době mají 12 vlastních farem, které spadají pod jejich 2 zpracovatelské závody Buena Vista a El Fuerte. Mezi nejznámější farmy patří Alasitas, Trapiche nebo La Linda. Velký důraz kladou na organický způsob pěstování kávy. Pěstují populární odrůdy jako geisha, java, caturra nebo třeba keňské SL28. Kromě samotné kávy produkují také sušené kávové květy, které jste mohli ochutnat, pokud jste naši předplatitelé.

Buena Vista
Tento zpracovatelský závod leží v Caranavi severně od La Paz. Jedná se o hlavní zázemí Agricafe, kde se zpracovává většina káv z 8 vlastních farem, od farmářů z projektu Sol De La Mañana i od ostatních farmářů z okolí, kteří nemají vlastní zázemí. Nadmořská výška zde ležících farem se pohybuje mezi 1400 a 1650 m nad mořem.

El Fuerte
To je menší závod v oblasti Samaipata jihozápadně od města Santa Cruz. Na El Fuerte se se zpracovává káva převážně ze 4 okolních vlastních farem.

The Moon
Je zázemí ve městě La Paz, kam se svážejí veškeré kávy a připravují se na export.

O zpracování

Ve zpracování kávy se naplno projeví preciznost rodiny Rodriguez. V portfoliu naleznete svěží promyté kávy, sladké kávy zpracované honey metodou nebo zábavné naturaly. Ty jsou velmi specifické, tzv Coco Natural. To je způsob, který vytvořili společně s brazilským expertem Flavio Boremem. Třešně jsou při tomto způsobu nejprve sušeny na afrických postelích po dobu 5 dní na přímém slunci a následně ve speciálních sušících kontejnerech při maximální teplotě 40°C, po dobu 20 dní. Tyto otevřené kontejnery jsou světovou raritou. Teplo vychází z plynových hořáků a káva se pravidelně manuálně prohrabuje. Chuťový profil je pak závislý především na množství třešní v kontejneru a četnosti prohrabování.
K sušení kávy mají kromě klasických afrických postelí k dispozici i sofistikované zázemí s UV stíněním a regulovatelným prouděním vzduchu. Sondy na měření teploty třešní jsou tu samozřejmost.

Poslechněte si náš podcast o Bolívii

Od koky ke kávě a zase zpět

Anebo snad ne?

Situace s produkcí kávy v Bolívii je velmi na hraně. Za posledních 10 let klesl export kávy o 70 % - ze 70 000 pytlů v roce 2010 na 22 000 pytlů v roce 2019. Za tímto trendem je tak trochu pokus americké vlády motivovat Bolivijce, aby upustili od pěstování koky. V roce 2000 zafinancovali výsadbu kávovníků. Vše běželo celkem hladce nějakých 6 let, kdy kávovníky samovolně bez výraznějších zásahů dosáhly svého vrcholu produkce. Poté kávovníky začaly vyžadovat určitou péči, kterou jím ale farmáři neuměli dát. Kvůli klesajícímu výnosu se tak někteří farmáři přeorientobvali zpět na koku nebo na konvenční způsob zemědělství. To byl jeden z impulsů pro rodinu Rodriguez, aby farmářům se zájmem o kávu začali pomáhat.

Chcete ochutnat kávu od rodiny Rodriguez?