Jste si jisti, že chcete provést tuto operaci?
Abychom vše stihli doručit do Vánoc, objednávejte do 20.12. Více o vánočním provozu
Když jsme někdy kolem roku 2014 prvně slyšeli o nitro coffee, kávě nasycené dusíkem, moc nám to nedávalo smysl a vlastně jsme ani nevěděli, co si pod tím představit. V Americe to tehdy bylo považováno za nový trend, který měl dobýt trh výběrové kávy. Uplynulo šest let a my pro vás v Karlíně připravujeme vlastní nitro kávu.
Posun k zastudena extrahované kávě, která předcházela nitro coffee, začal primárně jako způsob, jak vyextrahovat méně kyselosti z kávových zrn. Za pomoci louhovacích nádob jako Toddy, nebo i obyčejných plastových nebo skleněných nádob byly kavárny najednou schopny připravit velké množství silného kávového koncentrátu s dlouhou trvanlivostí. K nitro kávě to už teď bylo jenom krůček.
Celý koncept dusíku v kávě pochází pravděpodobně z pivní branže. Mike McKim, výrobce Black & Blue coffee, v jednom z rozhovorů před pár lety mluvil o tom, že nápad s dusíkem přidaným do kávy dostal už v roce 2011, když popíjel Nitro stout z místního pivovaru. Svůj produkt, nitro kávu v plechovce, pak představil v lednu 2015. Ostatně všichni dobře známe lávový efekt piva Guinness, když ho za pomoci speciální pípy natočí do sklenice. Ano, za jeho lávový efekt může právě dusík.
Asi si teď říkáte: „Jak ale může dusík, nerozpustný plyn, být zpracovaný tak, aby byl poživatelný, a ještě k tomu chutný?“ Z jednoho jednoduchého důvodu, a to, že dusík se chová v kontaktu s tekutinou, tedy kávou, jako zahušťovadlo, které dává cold brew (za studena louhované kávě) krémovou texturu a příjemnou sladkost. Funguje to na podobném principu jako tzv. provzdušňovač vína, který dovoluje nápoji se víc “nadechnout“. U kávy mikrobublinky dusíku pozdvihnou chuť a váhu kávy v ústech.
My jsme se na výrobu nitro kávy vrhli před dvěma roky, když jsme ji začali točit v našem kontejneru v Manifestu. Dnes si nitro kávu můžete dát ve všech našich kavárnách – v Mém šálku kávy, v Místě i v Espresso baru v Alza.cz
Proces výroby je rozložený do několika dní. Kávy se musí nejdříve upražit, a to na specifický kávový profil, který nitro kávě vyhovuje a liší se například od toho pro filtrovanou kávu. Pak káva musí chvíli ležet, aby se “vydýchala“ a rozvinuly se v ní chutě, které od ní očekáváme. Pro tenhle typ kávy vybíráme především zrna z Keni nebo Etiopie, která svou ovocností dodají kávě přirozeně svěží chuť. Ta se ještě umocní přidáním dusíku. Po dlouhých hodinách louhování kávou přefiltrujeme a stočíme do sudů, které následně nasytíme dusíkem.
Nitro coffee je skvělá alternativa ke klasickým studeným kávám jako jsou již zmiňované ledové filtry, iced latte nebo iced cappuccino. V kavárně Místo máme teď ještě naše guilty pleasure - ovesné čoko nitro.
Jestli vás nitro coffee zaujalo tak se u nás na jedno zastavte nebo si ho vezměte s sebou na procházku čepované na led.
Situace v Bolívii nebyla letos tak dramatická jako v Brazílii, alespoň tedy z pohledu klimatického. Naopak politicky se Bolívie pomalu řítí do stejné situace, ve které se nachází Venezuela nebo z pěstitelských zemí třeba Etiopie.
Přečtěte si víceJste si jisti, že chcete provést tuto operaci?