Při koupi 2 a více balíčků kávy máte vždy DOPRAVU ZDARMA na výdejní místa v ČR

Cena kávy: Proč roste a co to znamená pro výběrovou kávu?
27. 3. 2025

Cena kávy: Proč roste a co to znamená pro výběrovou kávu?

Cena kávy je aktuálně hodně oblíbené téma a v médiích už mnoho lidí vysvětlovalo, proč cena arabiky za posledních pět let vzrostla na více než čtyřnásobek a je nejvyšší za celou historii. Zdaleka ale v médiích nezaznělo všechno, co s problematikou souvisí a hlavně se na téma média nedívala tolik z hlediska výběrové kávy, tak to teď uděláme my.

Sdílejte

Brazilská katastrofa

Hlavním argument, který najdete, je to, že Brazílie, největší světový producent arabiky (téměř 40 % veškeré světové produkce) zažila naprosto katastrofální rok, kdy po devastujících mrazech v sezóně 2023 zažila v loňském roce extrémní sucho a výkyvy teplot. To snížilo výnosy o desítky procent. Odhaduje se, že to byl nejhorší rok za posledních 110 let. A nízká sklizeň logicky žene ceny kávy nahoru.

Spekulace nad brazilskou kávou

Ale není to zdaleka jen samotná špatná sklizeň, která zvyšuje cenu zrn. Ceny kávy začaly růst strmě už měsíce předtím, než vůbec byla v Brazílii sklizeň. Káva je totiž komodita obchodovaná na burze, jako třeba zlato nebo akcie a stejně jako ony podléhá spekulacím. A zmínky o potenciální neúrodě začaly ceny hnát do násobků dlouho předtím, než sezóna skončila. A tím se ceny dostávají do spirály a spekulanti nakupují virtuální kontrakty na nákup kávy s tím, že jejich prodejem v budoucnu budou moci vydělat. Ať už sklizeň bude nebo nebude špatná.

Dopíjíme zásoby

V té době se ale dramatické ceny kávy zatím ještě neprojevovaly v obchodech, a mimochodem ani média tehdy nebyla tak zaujatá. Pražírny, a teď nemyslím nás, ale ty opravdu velké jako Nespesso, Lavazza a další, mají ceny částečně fixované kontrakty a k tomu sklady plné zásob, takže zatímco v Brazílii je nejhorší sklizeň století, oni stále spotřebovávají kávu, kterou nakoupili ještě za ceny sezóny 2023, někde dokonce 2022 a těží z cen zafixovaných kontrakty. Obojí ale už ke konci roku 2024 dochází a schyluje se k nejstrmějšímu růstu kávy vůbec. Pro představu: v září 2023 se ještě prodávala za 1,4 USD/lb, v březnu 2025 došplhala na rekordních 4,22 USD/lb a neustále osciluje kolem 4 USD.

Kdy trh s výběrovou kávou přestává existovat

My samozřejmě nenakupujeme komoditní kávu a náš přístup, kdy kupujeme kávu výběrovou a přímo od pěstitelů, se kterými máme dlouhodobé vztahy, a tedy i předem domluvené ceny, naši kávu dlouho částečně chránil před dramatickým růstem. Ale výběrová káva není jiný svět. Její cena sice není vždy navázaná na komoditní, ale i v případech, kdy navázaná není, je jí silně ovlivňovaná. Extrémní poklesy cen komoditní kávy vedou farmáře více k pěstování výběrové, protože se jim zkrátka větší péče vyplácí. Ale bohužel je to i naopak: Proč by farmář vkládal znatelně víc úsilí do produkce kávy výběrové (náročnější odrůdy, komplikovaná sklizeň podle zralosti, náročné třídění a zpracování…) a ještě čekal na své peníze měsíce od sklizně, když teď může ihned na lokálním trhu prodat svou kávu a dostat zaplaceno ihned? A navíc dostane zaplaceno stejně nebo dokonce více, než jaké jsou průměrné výkupní ceny kávy výběrové. A když roste cena kávy na burze nad 4 USD/lb, přestává trh s výběrovou kávou tím pádem existovat.

Kde nás producenti (ne)podrží

Druhým aspektem je to, že dlouhodobé vztahy s našimi producenty nás v tuto chvíli drží všude tam, kde jsou oni přímými pěstiteli a zpracovávají kávu do finálního exportního stádia. Tato káva není přímo navázaná na vývoj ceny kávy na burze. Tam kde ale náš partner vykupuje kávové třešně nebo kávu v pergamenu od drobných pěstitelů z okolí, což je de facto třeba v celé Africe nebo u našich partnerů v Guatemale a Nikaragui, tak tam už není schopen nám cenu garantovat. Důvodem je, že pěstitelé samozřejmě požadují vyšší výkupní ceny, protože káva je teď přeci dražší. A on tedy nakoupil dráž surovinu ke zpracování, což musí do výkupní ceny pro nás promítnout.

Kdybyste to nepili…

K tomu se přidává dlouhodobý trend, který my samozřejmě podporujeme a jsme za něj rádi, a to je neustále se zvyšující poptávka po kávě. To samo o sobě je dalším faktorem, který cenu žene výš. A určitě se zeptáte, proč se tedy nezvyšuje produkce, vždyť k tomu zákony trhu přímo vyzývají.

Je to dřina

To je ten důvod. Pěstování kávy je náročné, musíte mít dlouhodobou vizi a strategii (kávovníky plodí až po třech až pěti letech, na rozdíl třeba od takové jednoleté koky, že?). A v éře globálního oteplování a naprosto nepředvídatelné klimatu to není vyhledávané povolání, které dává nějaké jistoty. K tomu je práce opravdu hodně fyzicky náročná, což ani není něco, co by stávající farmáři pro své děti chtěli a samy děti nejsou často ochutné rodinné farmy přejímat. Průměrný věk farmáře v Kolumbii je 55 let a myslíme si, že jinde to nebude o moc jiné.

Poptávka po kávě se sice zvyšuje, ale příroda bohužel nefunguje na tržních principech. Klimatická změna má za následek nižší a obecně horší sklizně a některá území se stávají pro pěstování kávy už nevhodná. Reálně se plocha, na které se pěstují kávovníky zmenšuje a mnoho odrůd, které ještě před 20 lety byly výnosné, už se vyřazují, protože nedokáží odolat výkyvům klimatu a s nimi přicházejícím škůdcům a nemocem. Naděje je možná v některých nových odrůdách, jako třeba arara v Brazílil, ale zase: Kdo je bude chtít pěstovat? Mimochodem, káva není jediná plodina, která se topí v problémech. Loňské katastrofální sklizně kakaových bobů vyhnaly ceny kakaa podobně extrémně a trh se stále ještě nevymotal z totálního chaosu, který to způsobilo. A obecně všichni doufají jak u kávy, tak u kakaa, že poslední neúrodné roky jsou jen fáze…

Výběrovka není jen výběr

Pořád máme v hlavách nějak to, že výběrová káva, to jsou ty špičkové kávy s bodovým ohodnocením tak 87 a víc, ty lahůdky, co se s nimi soutěží, co si kupujeme domů na filtr a užíváme si, že jsou chuťově pestré a zábavné. Ale to tak není. 90 % výběrové kávy, která se pěstuje, jsou kávy někde těsně nad 80 bodů, které se standardně používají hlavně do espresso směsí, kde je cílem hlavně chuť vyvážená a bez vad. A espresso směsi jsou stále páteří prodejů všech pražíren. Takže nechceme znít tragicky, ale nejde tolik o soutěžní geishy, ty mají svou cenu a svého kupce (a tedy i pěstitele) si vždycky najdou, ale jde hlavně o každodenní kávy, u kterých vlastně ani nepřemýšlíte, jestli je to výběrovka.

EKG kávového zrna

Tady je pro informaci vývoj ceny komoditní kávy

Naše kávy, které jsme letos vybrali, jsou dražší až o 30 % oproti rokům předchozím. K tomu se přidávají vyšší náklady na logistiku, personální, administrativní, které všechny sypeme do každého sáčku s kávou. A tedy výsledek asi tušíte. Ten, kdo dočetl celé to vysvětlení doufáme pochopí, že i my budeme muset zdražit některé naše kávy, a to především espresso směsi asi o 15 %. Jak vidíte, je to naprosté minimum, což je možné díky tomu, že těžíme z opravdu dlouhodobých a pevných vztahů s pěstiteli. Ani tak se tomu nevyhneme a doufáme, se nás stejně budete popíjet s chutí.

Líbí se vám to? Dostávejte newsletter

Vánoční provoz pražírny

Vánoční provoz pražírny

Jak to bude s provozem pražírny mezi svátky?

Přečtěte si více
Návštěva Bolívie: úžasné kávy v nestabilním prostředí

Návštěva Bolívie: úžasné kávy v nestabilním prostředí

Situace v Bolívii nebyla letos tak dramatická jako v Brazílii, alespoň tedy z pohledu klimatického. Naopak politicky se Bolívie pomalu řítí do stejné situace, ve které se nachází Venezuela nebo z pěstitelských zemí třeba Etiopie.

Přečtěte si více