Jste si jisti, že chcete provést tuto operaci?
Abychom vše stihli doručit do Vánoc, objednávejte do 20.12. Více o vánočním provozu
Vzpomínáte si na naše starší balení kávy, na kterých jste vídali nálepku se symbolem zrnka v ruce? Jedná se o naše interní označení “Káva z rukou farmáře”, které dáváme farmám, které jsme osobně navštívili. Na nových sáčcích se už symbol neobjevuje, ale to neznamená, že jsme s návštěvami a nákupy přímo u producentů polevili. Právě naopak!
Snaha o nalezení takového systému, který by ctil udržitelnost, ekologii, kvalitu suroviny a garantoval vyšší výkupní ceny pro producenty, vyústila zhruba před 15 - 20 lety v neformální hnutí dnes označovaného jako “direct trade”, tedy v systém přímého obchodu. Když jsme před 10 lety pražírnu zakládali, bylo naším zásadním cílem nakupovat kávu právě tímto způsobem.
Direct trade se dnes kromě kávy objevuje také při nákupu kakaových bobů nebo čaje, jeho principy by se daly shrnout následovně:
Ve zmíněné Guatemale je naštěstí už delší dobu zvykem, že producenti nejen svou - ale obecně - kávu ochutnávají. Divili byste se, ale zdaleka to není standard. Drtivá většina farmářů svou kávu neochutnává, a tak těžko očekávat, že budou chápat, proč se po nich chce náročnější práce se selektivním sběrem zralých třešní, kontrolované sušení, pravidelné otáčení třešní nebo fermentace v dokonale čistých nádržích při konstantní teplotě a času. Protože celé generace dostávaly za vypěstované třešně bez ohledu na jejich kvalitu nízkou cenu určenou pohyby na burze, je změna jejich přístupu náročná. Je ale na nás, abychom dokázali jejich extra píli zaplatit a vysvětlit, proč se jim vyplatí. Díky organizacím, které pomáhají farmáře vzdělávat nejen ohledně pěstování a zpracování kávy, ale také z hlediska ochutnávání a hodnocení kávy podle mezinárodně jednotných standardů, je dnes naše spolupráce mnohem snazší než před 10 lety, kdy jsme začínali.
Osobní vztahy s farmáři mají samozřejmě mnohem větší přesah. Je hezké mít známé po celém světě, ale podíváme-li se na to z hlediska obchodu, vzájemná důvěra a společná historie nákupů nám jako pražírně dává u některých producentů náskok v nabídce káv. Jsou producenti, od kterých jsme schopni koupit celou sklizeň, například Edwin Pineda z Hondurasu, ale ve většině případů nejsme výhradními odběrateli. Ostatní kávy jsou nabídnuty jiným pražírnám nebo importérům, zásobující ještě menší pražírny např. na evropském trhu. Jsou to ale právě pevné mezilidské vztahy a spolehlivost v dodržování podmínek obchodu, které nám dává přístup k výjimečným kávám, které vám pak exkluzivně můžeme nabídnout.
Důležitá je pro nás také otázka udržitelnosti a životní úrovně mnoha rodin, které se stávají našimi obchodními partnery. Například při nákupu kávy od kooperativy Coko ve Rwandě platíme prémiovou cenu, ze které část jde na potřeby komunity. Ať už to má být nákup dobytka nebo technicky lepší vybavení pro místní obyvatele, věříme, že platit víc za kávu má smysl.
O každé naší kávě se vám snažíme podat maximum informací, Nejen o tom, v jaké nadmořské výšce káva vyrostla, jaké je odrůdy a jak zpracovaná, ale abyste i vy, naši zákazníci, viděli, že za každým šálkem kávy stojí práce konkrétních lidí. Věříme, že i vy tento přístup oceníte!
Situace v Bolívii nebyla letos tak dramatická jako v Brazílii, alespoň tedy z pohledu klimatického. Naopak politicky se Bolívie pomalu řítí do stejné situace, ve které se nachází Venezuela nebo z pěstitelských zemí třeba Etiopie.
Přečtěte si víceJste si jisti, že chcete provést tuto operaci?