Jste si jisti, že chcete provést tuto operaci?
Vybrali jsme pro vás naše každoroční vánoční bestsellery. Chci je vidět
Pro předplatné jsme vybrali promytou keňskou kávu ze zpracovatelského závodu Kagaa. Sladká a šťavnatá káva s květinovou aromatikou, rybízovými a bezovými tóny. Druhý balíček je vánoční dárek od nás. Jedná se o panamskou geishu od rodiny Hartmann.
Kagaa se nachází v okrese Kahuro, Mugoiri ve známém pěstitelském regionu Muranga, v nadmořské výšce 1630-1850 m n.m. Tuto novou zpracovatelskou stanici jsme před pár lety objevili díky našemu švédskému kamarádovi a importérovi zelené kávy Peru Nordby. Máme radost, že jsme mohli letos opět zakoupit tři mikroloty z této stanice (AA, AB a PB). Družstvo vykupuje kávu od 609 farmářů z okolí (409 mužů, 200 žen). Během roku pro závod pracují pouze 3 lidé, během sklizně pak 20.
Tak, jak je v celé Keni běžné, i Kagaa vykupuje třešně od producentů, kteří pěstují mix odrůd kávovníku od starých keřů SL 28 / SL 34 až po "moderní" a rezistentní (především vůči škůdcům a rzi kávovníkových listů) Batian a Ruiru 11. Tyto odrůdy mají vyšší výnos na hektar oproti tradičním SL, a proto získávají čím dál tím víc na popularitě. Poměr mezi těmito odrůdami je na každé farmě různý.
Hlavní sklizeň trvá od října do ledna, vedlejší pak od března do dubna. Pro zpracování kávy se používá tradiční promytá metoda. Čerstvě sebrané třešně jsou zbaveny slupky v diskových loupačkách (viz. foto níže), následuje suchá fermentace v betonových nádržích (většinou přes noc, 12-16 hodin), promytí a ponechání třešní ve studené vodě před samotným rozprostřením na africké postele. Sušení trvá dle počasí 7-15 dní.
Pokud byste rádi rozšířili svou kávovou výbavu o nový kousek. Právě jsme do nabídky přidali NextLevel Brewer. Jedná se o tzv. no-bypass metodu, které jsou v poslední době na vzestupu.
Situace v Bolívii nebyla letos tak dramatická jako v Brazílii, alespoň tedy z pohledu klimatického. Naopak politicky se Bolívie pomalu řítí do stejné situace, ve které se nachází Venezuela nebo z pěstitelských zemí třeba Etiopie.
Přečtěte si víceNa letošní návštěvu a výběr káv v Brazílii a Bolívii jsme se vydali o měsíc dříve než obvykle. Hlavním důvodem byly brzké sklizně a také lehká nervozita z nové regulace EUDR (European Union Deforestation Regulation), která se nás jako přímých importérů kávy od letošního prosince týká.
Přečtěte si víceJste si jisti, že chcete provést tuto operaci?