Abychom vše stihli doručit do Vánoc, objednávejte do 20.12. Více o vánočním provozu

Graciano Cruz

Graciano Cruz je pro nás velmi zásadní osobností. Potkali jsme ho poprvé osobně na expu SCAA, kde jsme si padli do noty. Slovo dalo slovo a Jarda s Kamilou strávili rok prací na jeho farmách a projektech v Panamě a El Salvadoru. Jeho káva byla první, kterou jsme měli v nabídce.

Farma: Los Lajones a Emporium
Lokalita: Boquete, Panama (mapa)
Odrůdy: geisha, caturra, catuaí, pacamara
Rozloha: 160 ha a 14 ha
Nadmořská výška: 1600 - 2000 m n.m.
Sklizeň: prosinec - duben
Soutěže: Best of Panama 2020 - Emporium Caturra 5. místo, Los Lajones Geisha 6. místo
Jak dlouho kávu nakupujeme: od roku 2010

O producentovi

Graciano Cruz patří mezi nejznámější producenty kávy na světě. Kromě svých dvou farem v Panamě a jedné v El Salvadoru zastřešuje projekty v Etiopii, Peru, Taiwanu a Brazílii. Graciano je velkým propagátorem ekologického zemědělství a suchého zpracování kávy.

Poslechněte si náš podcast o Gracianovi

O farmě

Farmy Los Lajones a Emporium se rozkládají ve výšce od 1600-2000 m n.m. a řadí se tak k vůbec nejvýše položeným ve Střední Americe. Ve spodní části se ve stínu stromů Ingas nachází kávovníky odrůdy caturra a žlutý catuaí. V horní části pak pýcha majitele a světový unikát - zahrada mladých kávovníků legendární odrůdy geisha, které rostou v symbióze s keři bambusu.

Los Lajones se rozkládá na ploše 160 ha, z kterých je 40 ha věnováno pastvám pro dobytek a 35 ha pro pěstování kávovníků. Farmu zakoupil Graciano Cruz Sr. v roce 1992 společně se svým synem Gracianem Jr. Předtím farma patřila panu Albertu Rubio a byla používána pro chování dobytka.

Farma Emporium je níže položenou farmou, která se rozprostírá na 14 ha a jejíž původní jméno bylo Dona Berta. Graciano farmu koupil od svého bratra Eduarda v roce 2007. Původně byla farma rozdělena na tři části a patřila třem bratrům, kteří zde pěstovali kávu cca od 70. let 20. stol.

Obě dvě farmy jsou vůbec prvními bio certifikovanými farmami v Panamě. Většina sběračů kávy jsou členové minoritního etnika Ngöbe-Buglé. Za selektivní sběr kávy dostávají zaplaceno o cca 25 % víc, než je v Panamě běžné.

Klima farem je výrazným způsobem ovlivněno kontinentálním předělem mezi Atlantským a Tichým oceánem, na kterém se nachází. Sezóna dešťů trvá od května do prosince. Od ledna do dubna pak každý den na farmy dopadá tzv. bajareque, což je mlžný opar specifický pro tento region.

O zpracování

Graciano je známý, a snad největší, propagátor káv zpracovaných suchou a honey metodou. Pro zpracování veškeré kávy se tak nepoužívá ani kapka vody. Důležitým aspektem pro pro zpracování kávy těmito metodami je precizní a kontrolované sušení na afrických postelích. Ty zaručí dostatečné větrání, aby třešně nezačaly plesnivět. Výsledkem je jiskrný šálek s typickou sladkostí tropického ovoce a čokolády.

Natural

Třešně se sklidí a celé se rovnou suší na vyvýšených afrických postelích.

Honey

Třešně se zbaví slupky a na zrnech se ponechá lepkavá dužina. Takto se suší na afrických postelích. Důležité je pravidelné obracení, protože káva má tendenci se k sobě lepit.

Anaerobní

Ani Graciano nezůstává pozadu a experimentuje s takzvaným anaerobním zpracováním. To spočívá v uzavření vyloupaných či celých třešní do sudu bez přístupu vzduchu.

Poslechněte si náš podcast na toto téma

Chcete ochutnat Gracianovu kávu?

Panama Los Lajones

Panama Los Lajones

Aktuálně nedostupné
Vaše cena (vč. DPH)
365 Kč